ХуÑуÑан, ЎзбекиÑтон РеÑпубликаÑи КонÑтитуциÑÑининг 13-моддаÑида “ЎзбекиÑтон РеÑпубликаÑида Ð´ÐµÐ¼Ð¾ÐºÑ€Ð°Ñ‚Ð¸Ñ ÑƒÐ¼ÑƒÐ¼Ð¸Ð½Ñоний принципларга аÑоÑланади, уларга кўра инÑон, унинг ҳаёти, Ñркинлиги, шаъни, қадр-қиммати ва бошқа дахлÑиз ҳуқуқлари олий қадриÑÑ‚ ҳиÑобланади”;
ЎзбекиÑтон РеÑпубликаÑи МЖтКнинг 52-моддаÑи “Енгил тан жароҳати етказиш” деб белгиланган бўлиб, унга кўра,
1-қиÑми. ÐҳтиётÑизлик орқаÑида енгил тан жароҳати етказиш —
базавий ҳиÑоблаш миқдорининг бир бараваридан икки бараваригача миқдорда жарима Ñолишга Ñабаб бўлади.
2-қиÑми. ҚаÑддан енгил тан жароҳати етказиш, бу ҳаракат Ñоғлиқнинг қиÑқа муддат ёмонлашувига ёки меҳнат қобилиÑтини унча кўп давом Ñтмайдиган турғун тарзда йўқотишга олиб келмаган бўлÑа, —
базавий ҳиÑоблаш миқдорининг икки бараваридан тўрт бараваригача миқдорда жарима Ñолишга Ñабаб бўлади.
Ўша ҳаракатларни бир йил давомида такрор Ñодир Ñтилганда ЎзбекиÑтон РеÑпубликаÑи ЖКнинг 109-моддаÑи билан жиноий жавобгарликка тортилиши назарда тутилган, Ñъни ЖКнинг 109-моддаÑи. ҚаÑддан баданга енгил шикаÑÑ‚ етказиш белгиланган унга кўра,
1-қиÑми Соғлиқнинг қиÑқа муддатга ёмонлашувига ёки меҳнат қобилиÑтининг унча узоқ бўлмаган муддатга йўқолишига олиб келмаган қаÑддан баданга енгил шикаÑÑ‚ етказиш ўша ҳаракатлар учун маъмурий жазо қўлланилганидан кейин Ñодир Ñтилган бўлÑа, —
базавий ҳиÑоблаш миқдорининг йигирма беш бараваригача миқдорда жарима ёки икки юз қирқ Ñоатгача мажбурий жамоат ишлари ёхуд бир йилгача ахлоқ тузатиш ишлари билан жазоланади.
2-қиÑми. Соғлиқнинг қиÑқа вақт, Ñъни олти кундан ортиқ, аммо йигирма бир кундан кўп бўлмаган муддатга ёмонлашувига ёки умумий меҳнат қобилиÑтининг унча узоқ бўлмаган муддатга йўқотилишига Ñабаб бўлган қаÑддан баданга енгил шикаÑÑ‚ етказиш —
базавий ҳиÑоблаш миқдорининг йигирма беш бараваридан Ñллик бараваригача миқдорда жарима ёки икки йилгача ахлоқ тузатиш ишлари ёхуд бир йилгача озодликни чеклаш ёки бир йилгача озодликдан маҳрум қилиш билан жазоланади.
Ҳозирда фуқаролар ўртаÑида шахÑга енгил тан жароҳати етказиш каби маъмурий ҳуқуқбузарликлар Ñодир Ñтилиши ортиб бормоқда.
МиÑол учун: Бандихон туманида Ñшовчи Ð .Сафаров (ҳуқуқбузарнинг иÑм Ñ„Ð°Ð¼Ð¸Ð»Ð¸Ñ ÑžÐ·Ð³Ð°Ñ€Ñ‚Ð¸Ñ€Ð¸Ð»Ð³Ð°Ð½) турмуш ўртоғи С.ИÑақулова (жабрланувчининг иÑм Ñ„Ð°Ð¼Ð¸Ð»Ð¸Ñ ÑžÐ·Ð³Ð°Ñ€Ñ‚Ð¸Ñ€Ð¸Ð»Ð³Ð°Ð½) билан ўзаро оилавий келишмовчилик Ñабабли тортишиб қолиб, жаҳл уÑтида турмуш ўртоғи С.ИÑақуловани уриб юборган ва турмуш ўртоғи С.ИÑақулова ҳолат юзаÑидан МФЙ профилактика инÑпекторига мурожаат қилиб, турмуш ўртоғи урганлигини унга ниÑбатан қонуний чора кўришликни Ñўраган, С.ИÑақулова Ñуд тиббий ÑÑпертизадан ўтказилганда унинг енгил тан жароҳати олганлиги аниқланган ва Ñуриштирув ҳаракатлари олиб бориш давомида Ð .Сафаров ва С.ИÑақуловалар бир-бирларидан узр Ñўраб Ñрашиб олганлигини, у жаҳл уÑтида профилактика инÑпекторига мурожаат қилганлигини баён қилган ва Ñуд томонидан уларнинг бу ҳаракатларига ҳуқуқий баҳо берилиб, улар Ñрашиб олганлигини, бир-бирларига даъвоÑи йўқлигини вва Ñру-хотин Ñканлигини инобатга олиб Суд, ЎзбекиÑтон РеÑпубликаÑи Маъмурий жавобгарлик тўғриÑидаги кодекÑининг 212-моддаÑини татбиқ Ñтган ҳолда, Ñъни Ñрашганлиги муноÑабати билан ҳуқуқбузарни маъмурий жавобгарликдан озод қилиб, маъмурий ишни ҳаракатдан тугатди.
Бундан ташқари, Бандихон туманида Ñшовчи Д.Чориев (ҳуқуқбузарнинг иÑм Ñ„Ð°Ð¼Ð¸Ð»Ð¸Ñ ÑžÐ·Ð³Ð°Ñ€Ñ‚Ð¸Ñ€Ð¸Ð»Ð³Ð°Ð½) қўшниÑи Т.Худойқулов (жабрланувчининг иÑм Ñ„Ð°Ð¼Ð¸Ð»Ð¸Ñ ÑžÐ·Ð³Ð°Ñ€Ñ‚Ð¸Ñ€Ð¸Ð»Ð³Ð°Ð½)билан ўзаро тортишиб қолиб бир-бирларини уриб бир-бирларига енгил тан жароҳати етказиши натижаÑи уларга ниÑбатан Суд томонидан ҳуқуқий баҳо берилиб, уларга ниÑбатан ЎзбекиÑтон РеÑпубликаÑи МЖтКнинг 52-моддаÑи 2-қиÑми билан базавий ҳиÑоблаш миқдорининг икки баравари миқдорида, Ñъни 540.000 Ñўмдан жарима жазоÑи тайинлади.
ÐÑ€-хотин, ота, она ва бола, қариндошлар, қўни-қўшнилар ўртаÑида бўлаётган тортишувлар жанжалларни миÑол келтириш мумкин.
Бандихон туман ҳудудида енгил тан жароҳати етказиш каби маъмурий ҳуқуқбузарлик Ñони ортиб бормаÑлиги учун жиноÑÑ‚ ишлари бўйича Бандихон туман Ñуди томонидан ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар билан ҳамкорликда ишлаб, ҳудудларда мунтаззам равиш ҳуқуқий тарғибот ишлари ўтказилиб, Ñайёр Ñуд мажлиÑлари ўтказилиб, фуқароларга тушунтириш ишлари олиб борилмоқда.
Юртбошимиз Шавкат Миромонович таъбирлари билан айтганларидек, ҳаммамиз бир бўлиб, ватан равнақи, халқ манфаати ва юртимиз тинчлиги учун курашишимиз шарт.